петък, 17 юни 2011 г.

Красивите неща…

Обожавам венецианските маски. Толкова са красиви… Всеки път, когато ги мерна някъде, дори и бегло, отключват в мен врата към нещо приказно, нереално, много тайнствено и ритуално. Дори мога да усетя миризмата на пудрата по перуките им, шумоленето на роклите и да чуя звъна на звънчета… Там съм, зад една от възхитителните маски, загърната с тежка тюркоазена наметка от кадифе и вървя по тесните улички на Canale Grande, а вътре в мен  нещо ликува… Радвам се, че ги има! И Carnevale a Venezia!!!

От novinar.net: Всяка година по време на карнавала във Венеция се стичат хиляди и хиляди туристи. На красивия и сравнително голям площад Сан Марко става толкова претъпкано, че и да те ограбят или намушкат, няма да усетиш.
Началото му е свързано с Великите пости преди Великден. Този невероятен празник всяка година протича под различно мото. Някогашният венециански карнавал е имал същите корени като римските сатурналии и гръцките мистерии, тясно свързани с култа към Дионис, чието мото на латински било Semel in anno licet insanire („Веднъж в годината е позволено да се по лудува”).
Посрещането на празника започва в неделя с прочутото представление "Полетът на ангела". По традиция в деня преди откриването - събота, се провежда шествие на девойки в средновековни костюми, наречено Празникът на Мариите. Закриването на карнавала става със символично изгаряне на маските на площад Сан Марко и уникално пиротехническо представление на Канале гранде, което продължава до късно през нощта.
Тези десет незабравими дни са изпълнени с маскарадни шествия, с оперни и театрални представления.
Градът се превръща в невероятна сцена, където различните култури се срещат, за да поднесат своите почитания на Серенисима (едно от имената на Република Венеция) и за да напомнят за отминалата й слава и мощ.
ИСТОРИЯ
Исторически сведения за венецианския карнавал имаме още от 1094 г., когато е бил на власт доджа Витале Фалиер. Официално този празник се иституционализира през 1296 г. В декрет на Сената на Република Венеция се съобщава, че от последния ден преди Великите пости на Великден започва карнавалът.
Корените на карнавала се губят още в древните времена - от Дионисиевия култ до римските Сатурналии, чествания по повод възраждането на природата през пролетта и края на зимата, където по правило участниците са се маскирали. Този период е бил символ на обърнатия с краката надолу свят, за това всичко е било позволено.
По време на карнавала хората са се отпускали и са загърбвали строгите правила на католическата църква. Венеция, която била с много силна централна власт, е трябвало да намали по някакъв начин социалното напрежение, да уравновеси бедните с богатите, пък било то и само с една маска на лицето.
Времетраене на карнавала
Карнавалът е продължавал много дълго. Обикновено е започвал на 26 декември и е завършвал през Сирни заговезни, а понякога е започвал дори на 1 октомври. Накратко казано, карнавалът е продължавал няколко месеца, което придавало фриволен и весел облик на града....още