петък, 27 декември 2013 г.

Трите филтъра на Сократ

Великият древногръцки философ Сократ срещнал свой познат докато минавал през пазара.
- Имам да ти кажа нещо важно – започнал човекът. – Става въпрос за един твой приятел.
- Това е чудесно – отвърнал Сократ, – но не ми казвай все още. Аз прекарвам всичката информация, която получавам, през три филтъра, за да съм сигурен, че действително искам да я знам.
Човекът го изгледал учудено, докато Сократ продължил:
- Първият филтър е истината. Това, което искаш да ми кажеш, видял ли си го лично с очите си?
- Ъъъ, всъщност го чух от един човек – отговорил мъжът, – но на него може да му се вярва.
- Добре, но това не минава първия ми тест, тъй като не знаеш дали е истина – казал Сократ. – Вторият филтър е на добротата. Това, което искаш да ми кажеш за моя приятел, добро ли е?
- Не съвсем. Причината, поради която исках…Сократ го прекъснал:
- Значи искаш да ми кажеш нещо лошо за мой приятел, което даже не знаеш дали е вярно. Третият филтър е ползата. Онова, което искаш да ми кажеш, ще ми бъде ли полезно по някакъв начин?
- Не мисля. Просто исках да ти го споделя.
- Ами тогава, след като информацията ти не е ясно дали е вярна, не е добра и не ми носи никаква полза, моля те, не ми я казвай – не искам да я научавам.

сряда, 25 декември 2013 г.

Stille Nacht & Silent Night

Коледа, 2013 г.!!!

Да е омагьосваща, весела, щастлива и истинска за мен и всеки един, надникнал тук!!! Нека!!! Казват, че по Коледа стават чудеса...Абсолютно вярвам! В тези стандартните и онези извън клишето... Като вторите са ми по-близко до сърцето и по-ценни някак си....

Изповедта на един клошар, накарала всички ни да замълчим
Колко ли пъти, срещайки погледа на някой бездомник, сте се питали какъв ли е бил животът му, дали е имал семейство, професия... живял ли е някога другояче? В едно стихотворение се казваше, че очите, дори и в умората, говорят на всички езици. В тях се крие отпечатъкът на преживяното минало.
Какво ли е онова нещо, която може да ни накара да продължим, след като отпечатъкът избледнее, покрит от болката от смазани мечти, безпътица и самота?
Вижте изповедта на един клошар, която ни даде всички отговори и ни накара да се усмихнем... уж без причина!
„Отивам да си купя кафе. Пред мен човечец, леко потрепващ, леко прегърбен, около 70-годишен или толкова изглеждащ. Изсипва от шепата си стотинки и тихо казва: „Едно кафе.” Продавачката изсумтява, броейки ги: „По-жълти нямате ли? Освен това 2 стотинки не ви достигат.” Човекът си ги прибира обратно и понечва да тръгне. „Не ви ли е срам?” – изкрещявам на продавачката - „Аз ще платя кафето”. Поканих човекът на масичката, подадох му кафето и седнах до него. Стори ми се разстроен. Той ми благодари и изсипа шепата стотинки пред мен. Каза: „Вземете ги. Нека Господ ви дава здраве и дано винаги да имате да давате!” Понечих да му кажа, че и само 2 стотинки да имам – пак ще ги дам, но замълчах. Вгледах се в топлите му очи и още преди да попитам каквото и да било, той започна да разказва: „Клошар съм. Не ме е срам. Не исках да излъжа продавачката. Не бях преброил правилно. Не винаги съм бил клошар. Бях пианист. Много пътувах. Имах всичко. Имах пари. Никога не ми беше хрумнало, че ще остарея, че животът ми ще се преобърне. Пострадах при катастрофа. Вече не можех да свиря и животът ми тръгна назад. Взех пенсия по болест, работех където каквото мога. Семейство и деца нямам.Сега съм с малка пенсия. Тя никога за нищо не ми стига. Много обичам животните и един ден до една кофа за боклук стоеше едно гладно куче. Не беше от квартала. Огледах се, почудих се какво да му дам. Пари нямах да му купя. Без да се осъзная как, надникнах в кофата за да му потърся нещо за ядене. Намерих един хляб. Толкова ме беше срам от минаващите хора, но погледът на гладното куче впит в мен ме отрезви. Извадих хляба, взех една филия и му дадох. То го налапа сякаш никога не е яло. Започнах да му чупя, за да яде по-бавно. Паднаха няколко трохи и веднага долетяха гладни гълъби. Започнах да храня и тях. Изведнъж осъзнах, колко ми е леко на сърцето и колко съм щастлив, че все пак успях да ги нахраня. На другата сутрин, кучето седеше до кофата и гледаше към блока ми. Но аз бях подготвен. Носех хляб, натопен в манджа от вкъщи. Нещо в сърцето ми се беше преобърнало. Започнах да забелязвам всички гладни животни в квартала ми. Преди ги подминавах без да се замислям. Реших, че няма нищо лошо да търся в кофите храна. Реших, че в името на животните не ме е срам. Така започнаха да минават дните ми. Сутрин излизах, набавях храна от кофите и ходех да храня животните. Верният пазач до кофата за боклук, онзи първият дето нахраних, го прибрах в къщи. Той ме научи, че животът не свършва с парите. Така станах клошар. Освен храна, събирам вестници, кутии и ги връщам. Припечелвам стотинки и заедно с моята пенсия се оправяме някак си с моя верен другар!” Усмивка озари лицето му, усмивка искрена и топла, такава, каквато не съм виждала в нито един богаташ. Очите ми се напълниха със сълзи. „Вие току що ми предадохте урок от живота, господине! Благодаря Ви! Нека кафето е от мен!” – казах. А той отвърна: „Благодаря, че ме изслушахте госпожо! Благодаря за кафето и знайте –  Животът е Чудо! Струва си да се живее!”“.

вторник, 24 декември 2013 г.

Коледни традиции по света и у нас

Знаете ли, че през XVII век в Англия празникът Коледа е бил забранен и че еленът Рудолф е от женски пол? А кой е изобретил коледната картичка? И знаете ли, че британците слагат паричка за късмет в коледния пудинг?
Знаете ли откъде произлизат коледните обичаи?
Названието Коледа (англ. Крисмас) идва от староанглийски Christes Maesse или Christs Mass - Меса на Христос. Името на дядо Коледа или Санта Клос (Санта Клаус) идва от холандското име за св. Никола - Sint Nikolass, съкратено до Sinterklass, което пък американците бързо превърнали в Санта Клос. Празнуването на Коледа се превърнало в престъпление през XVII в. при Оливър Кромуел, който обявил бодливата зеленика, бръшляна и имела за незаконни. Макар мнозина да смятат, че съкращаването на Крисмас до Иксмас (изписвано Xmas) е неуважително или пренебрежително, не е така. X е първата буква от името на Христос...още

неделя, 22 декември 2013 г.

Назад във времето – 20 снимки от България, които трябва да видите

България – спомени от старите ленти

Фразата „една снимка струва колкото хиляда думи” е измислена от американския редактор Артър Бризбейн през 1911 г. Това се отнася за много аспекти в живота, но най-вече за историческата фотография. Понякога една снимка говори много повече за историята, отколкото всички исторически документи и книги, които може да прочетете.
Тези фотографии разказват историите на личности и събития от близкото и далечно минало на България. Много снимки стават емблематични за онова време, след като се разбере тяхното значение и исторически контекст.
1. Цар Борис III посреща Адолф Хитлер


2. София, доброволец от Въздушна защита пред трамвай №1 на ул. „Александър I” (пресечката с ул. „Алабинска”) след бомбардировките на англо-американската авиация в нощта на 9-ти срещу 10-ти януари 1944 г. – в ляво е ул. „Граф Игнатиев” с банката на Атанас Буров

 
3. Дан Колов

Още: http://wonders.bg/photos/back-in-time-20-photos-from-bulgaria