понеделник, 30 април 2012 г.

Вещерска нощ предхожда Деня на Труда

По някои места по света нощта срещу 1-ви май е Валпургиевата нощ, на която излизат вещици, палят огньове и танцуват. По други - 1-ви май е официален Ден на труда.
В нощта срещу първи май по традиция се събират вещиците и представителите на всякакви други магически професии. Магьосниците пеят и танцуват, разхождат се на тълпи и палят огньове по улиците, смущавайки съня на обикновените граждани и най-вече на органите на реда. 


Всъщност Валпургиевата нощ се отбелязва в цяла Централна и Северна Европа. Някои хора от стари времена пък посрещат пролетта и палят огньове, за да пропъдят вещиците. По-важно е, че навсякъде, където тачат традициите, не забравят старинните танци и традиционните огньове.
В Германия дори си устройват и шеги, като мажат бравите на съседите с паста за зъби, преместват вратите на друго място или изваждат връзките от обувките. В Чехия точно в навечерието на Валпургиевата нощ посипват прага на къщата с пясък, за да не могат вещиците да влязат в дома, докато не преброят всички песъчинки и стръкчета.


Продължиха празненствата за Валпургиевата нощ и в Германия. Хиляди души се събраха около традиционните големи огньове в планината Харц.
Хора от цяла Германия палиха големи огньове, прескачаха ги и танцуваха около тях, маскирани като дяволи, вещици, зли духове, джуджета и много други митични същества, носещи нещастия. Празненствата завършиха с посрещането на изгрева на слънцето и изгонването на злите духове.
Валпургиевата нощ, възпята в Гьотевия „Фауст“, се превръща все повече в една голяма туристическа атракция в Германия. Хиляди участници се събират в подножието на най-високия връх на планината Хас Брокен за да прогонят злите духове и лошото време с рекордно количество изпита бира.
И докато някъде залагат на езическите ритуали, по други места честват празника на труда. Началото му е поставено на 1 май 1886 година, когато се организира първата в историята обща международна стачка. В американския град Чикаго излизат 300 000 работници с искане за въвеждане на 8-часов работен ден. След тридневни протести стачката е разпръсната от полицията, а стачкуващите дават осем жертви. 

Днес първи май се отбелязва като ден на труда и е официален празник в държави като Германия, Австрия, Мексико, Тайланд, Русия.